Kaj nesti s seboj na pot?

0

Pred odhodom na daljšo pot se vedno soočamo s težavo, kaj nesti s seboj na pot. Pri potovanju z motorjem je ta težava še večja, saj je prostor in teža prtljage zelo omejena.

Po nekaj opravljenih daljših poteh sva ugotovila, kaj na poti potrebujeva in kaj sva včasih vlačila s sabo za brez veze. Seznam prtljage sva tako dopolnjevala in izpopolnjevala in je trenutno tak, kot je spodaj predstavljen.

1. Osebna izkaznica in dokumenti

Brez osebne izkaznice oziroma potnega lista seveda ne gre nikamor. Ne pozabite vzeti osebne izkaznice ali potnega lista, odvisno kaj potrebujete za vstop v državo. Ostali dokumenti, ki se jih običajno potrebuje so evropska zdravstvena izkaznica oziroma zdravstveno zavarovanje za tujino, če potujete izven Evrope. Priporočljivo je tudi dodatno zdravstveno nezgodno zavarovanje. Midva imava to navado, da s seboj nosiva čim manj dokumentov, ki jih nujno ne potrebujeva na poti, zato pred odhodom od doma temeljito izprazniva denarnice vseh nepotrebnih kartic. V kolikor se na pot odpravljate z vozilom oziroma imate v planu na destinaciji najeti vozilo, ne pozabite tudi vozniškega dovoljenja! Tudi s tem imava žal že izkušnje in verjemite da ni prijetno urejanje hitrih pošiljk in faksov ter pregovarjanje na rent-a-car agencijah v tujini…

2. Denar, vozovnice in rezervacije

Odločitev ali boste s seboj nosili denar ali se boste zanašali na debetne oziroma kreditne kartice je seveda vaša. Midva pri sebi ne marava imeti preveč gotovine, zato imava običajno s seboj nekaj gotovine v lokalni valuti, če se le da pa raje plačujeva s karticami. V večini držav v katerih sva do sedaj bila s tem ni bilo nikakršnih težav, saj praktično povsod sprejemajo kartice. Ko nama gotovine zmanjka pa denar enostavno dvigneva na bankomatih.

Še en pomemben kos prtljage so natisnjene vozovnice, rezervacije, skratka vsi papirji, ki jih boste na potovanju potrebovali. To so lahko letalske karte, karte za vlak / avtobus / trajekt, rezervacije trajektov, prenočišč itd.

3. Oblačila in obutev 

Tu se midva praviloma drživa pravila “manj je več”. Če se na pot odpravljate z motorjem in nimate ogromnih kovčkov, je potrebno oblačila in obutev zracionalizirati na minimum. Midva običajno vzameva le nekaj kosov najnujnejših oblačil in spodnjega perila, saj sva večino časa tako ali tako v motorističnih oblekah. Zato vzameva več podoblek, poleg tega pa obleke po poti večkrat tudi opereva. Vzameva tudi vsak po en par nemotorističnih čevljev. Ko sva se odpravljala v Francijo so to lahko bile japonke, v Skandinaviji pa to seveda ni prišlo v poštev in sva vzela platnene čevlje, ki so lahki in se stisnejo ter tako ne zavzemajo veliko prostora.

Če se na pot odpravljate z letalom in, tako kot midva, iščete poceni variante in torej ne doplačujete dodatnih kovčkov, potem ste tudi vi omejeni na en kos prtljage do približno 10 kilogramov na osebo (odvisno seveda od letalske družbe). V takih primerih priporočava podoben princip kot pri motorju, s tem da imate tu vseeno več prostora za oblačila in obutev, tako da lahko mirne volje vzamete več kosov oblačil.

Eden od zanimivih, sicer bolj ženskih, trikov je, da ko se odpravljate na bolj mestno dogodivščino (na primer vikend s prijateljicami v Londonu ali Parizu) in vas skrbi, da ne boste imele kam dati stvari (oblačil), ki jih boste nakupile na destinaciji je, da s seboj vzamete kakšne kose oblačil, ki so že stari oziroma ne bodo več dolgo uporabni (na primer kakšno staro pižamo). Na potovanju oblačila uporabljate, pred odhodom domov pa jih enostavno vržete v smeti ali podarite za kakšen rdeči križ in s tem v kovčku naredite prostor za nove nakupe. Preizkušeno, se obnese. 🙂

V kolikor se na pot odpravljate z avtomobilom ali avtodomom, potem lahko spakirate kar vam srce poželi! 🙂

4. Toaletne potrebščine 

Tudi pri toaletnih potrebščinah se drživa pravila manj je več in s seboj vzameva najnujnejše potrebščine, kot so zobne ščetke, zobna pasta, šampon in milo, deodorant in britvice. Odvisno od lokacije sva nato po potrebi nesla še sprej proi komarjem, kremo za sončenje ipd. Ker Kaja nosi očala oziroma leče, ne smeva pozabiti tudi na to. Šampone, mila in vse ostale stvari vzameva v potovalnih velikostih in vzorčkih, saj je tako lažje pakiranje pa tudi manjša možnost, da se bo kaj polilo po celem kovčku.

Seveda vzameva tudi brisače. Za enkrat sva jemala kar navadne brisače srednje velikosti, sva si pa že ogledovala brisače iz mikrofibre, vendar se zaenkrat za nakup še nisva odločila.

5. Telefon, fotoaparat in ostala elektronika 

V to kategorijo sva uvrstila vse elektronske pripomočke, ki jih neseva na potovanja in izlete. S sabo torej vzameva vsak svoj mobitel, do sedaj sva imela samo en žepni fotoaparat, sedaj pa sva kupila novega, tako da bova vzela enega majhnega, za slikanje po poti in enega bolj profesionalnega za fotografije, ko se bova nekje dejansko ustavila. S sabo imava tudi navigacijo – GPS in majhno kamero ter seveda polnilce za vse omenjene naprave.

6. Zdravila

Vedno imava, poleg obvezne prve pomoči na motorju, za vsak slučaj s sabo tudi nekaj osnovnih zdravil. Zdravila, ki naju vedno spremljajo so lekadol, oglje, linex, neoangin ali druge pastile za grlo, kapljice za nos in obliži.

7. Hrana in pijača

Hrana in pijača, ki jo nosite s sabo, je, podobno kot oblačila in obutev, odvisna od načina potovanja. Če se odpravljate na eno lokacijo, potem hrane in pijače ne potrebujete veliko. Če pa bo vaše potovanje zgledalo tako, da boste (skoraj) vsak dan na drugi lokaciji, potem se vam splača vzeti s seboj nekoliko več hrane in pijače. Seveda potrebujete več hrane in pijače tudi, če boste na poti kampirali ali potovali v avtodomu. Količina hrane in pijače, ki jo nesete s sabo, je odvisna tudi od lokacije, kamor se odpravljate, oziroma od tamkajšnjih cen živil. Midva sva tako na pot po Skandinaviji vzela s seboj več hrane kot za pot po Franciji.

Za pot po Skandinaviji sva tako vzela predvsem živila, ki so dolgo obstojna, ne zavzamejo veliko prostora in seveda ne potrebujejo biti na hladnem. Tako sva na primer vzela instant juhe, instant testenine, konzerve tune, čaje, kavo in vodo. Po poti sva, ko nama je zmanjkalo vode, plastično 1,5 l steklenico ponovno napolnila na bencinskih postajah, straniščih ipd. Naknadno sva kupila še riž, ki je po porcijah pakiran v vrečkah in tako precej bolj priročen. Za na pot so se tako najbolj izkazala instant živila, tune in riž v vrečkah. V tamkajšnjih trgovinah sva si še kakšno malenkost dokupila in to je bilo to.

8. Oprema za kampiranje 

V kolikor boste med potjo tudi kampirali, je potrebno s seboj vzeti precej več stvari kot če spite v hotelih, hostlih, b&b ali pa pri znancih na kavčih. Kampiranje namreč s seboj potegne precej prtljage. Začne se seveda s šotorom, podlogo za pod šotor, spalnimi vrečami, blazinami, vzglavniki ter vso kuhinjsko opremo. Od kuhinjske opreme sva midva s seboj vzela en komplet kozic in lončkov, gorilnik, pribor, gorivo za gorilnik ter gobico in pralni prašek za posodo.

9. Motoristična oprema

Ker pogosto potujeva z motorjem, morava takrat s seboj vzeti še precej motoristične opreme. Na prvem mestu seveda motoristične obleke, čevlje, čeladi, podobleke ter malenkosti, kot so rutice, nogavice, ledvični pas ipd. Poleg tega nosiva s sabo tudi dežna oblačila, ki jih sestavljajo jakna, hlače, rokavice in škornji. S sabo morava imeti tudi orodje za najnujnejša popravila motorja in ostale tehnične malenkosti za vzdrževanje motorja med potjo. Več o motorju in opremi si lahko preberete tukaj.

10. Razno

V to rubriko sva uvrstila razne malenkosti, ki jih še neseva s sabo in ne spadajo v nobeno od zgornjih kategorij. Ena pomembnejših malenkosti so informacije o destinaciji, kamor se odpravljava. Če imava prostor, s sabo neseva kar kakšen vodič o državi, v katero se odpravljava. Če prostora ni, neseva samo povzetek glavnih znamenitosti, ki sva ga naredila že doma. Poleg tega pa na spletni strani AMZS (na desni strani iz spustnega menija izberete državo) vedno preveriva države, skozi katere se bova peljala in preveriva njihove prometne informacije, podatke o cestninah, omejitvah, lučeh, obvezni opremi, praznikih, pomembnih telefonskih številkah (policija, reševalci, prometne informacije…) itd. Te informacije si tudi natisneva in neseva za vsak slučaj s sabo.

Običajno v državah, v katere se odpravljava, tudi poznava nekaj ljudi, zato s seboj neseva tudi njihove kontaktne informacije, da jih lahko po potrebi kontaktirava. Pogosto tudi prespiva pri katerem od njih, zato s sabo vzameva tudi kakšno malenkost, da se jim zahvaliva za pomoč. Lani sva tako na primer doma naredila domače eterično olje sivke (majhno in praktično darilo) in nesla majhne stekleničke najinim gostiteljem. S takimi simboličnimi darilci se lahko zahvalite tudi kakšnemu domačinu, ki vam je pomagal in bi se mu radi zahvalili.

S sabo tako vedno vzameva tudi kakšno vrvico, vlažilne robčke, toaletni papir ali papirnate robčke, plastične vrečke za razne drobnarije ter pisala in beležko, da si lahko po poti tudi kaj zapiševa, ker, saj veste, pametni pišejo. 🙂

Tako, to je najin osnovni seznam prtljage, v priponki pa lahko najdete še podrobnejši seznam v obliki “checklist”-a, da si boste med pakiranjem lahko obkljukali, kaj ste že spakirali in tako ničesar ne boste pozabili. Pa srečno pri pakiranju!

Seznam prtljage

Deli.

Dodaj komentar